Filtruj

Arctic Cat

Aprilia

Benelli

Beta

BMW

Cagiva

CH Racing

Derbi

Ducati

Gas Gas

Generic

Gilera

Harley Davidson

HM-Moto

Honda

Husaberg

Husqvarna

Hyosung

Kawasaki

KTM

Malaguti

MZ/MUZ

Rieju

Sachs

Suzuki

Triumph

Vespa

Yamaha

Tarcze sprzęgłowe

Tutaj jest 263 produktów.

Wyświetlanie 1-24 z 263 elementów

Tarcza sprzęgła to jeden z najważniejszych elementów całego motocykla. Odpowiada za przenoszenie mocy silnika do tylnego koła za pośrednictwem wałka zdawczego i łańcucha. Na tarczę oddziałują...

Tarcza sprzęgła to jeden z najważniejszych elementów całego motocykla. Odpowiada za przenoszenie mocy silnika do tylnego koła za pośrednictwem wałka zdawczego i łańcucha. Na tarczę oddziałują więc bardzo duże obciążenie oraz wysoka temperatura. Jest to z pewnością jeden z najbardziej eksploatowanych elementów silnika. Nic dziwnego, że bardzo często ulega on zużyciu i musi być regularnie wymieniany.

Ważne jest, aby wybrać dobry jakościowo egzemplarz, który posłuży przez kolejne lata. W naszym sklepie można znaleźć niezawodne produkty, pochodzące od renomowanych producentów, od lat dostarczających na rynek świetnej jakości tarcze sprzęgłowe do motocykli.

Tarcze sprzęgłowe do motocykli — jaki rodzaj wybrać?

Tarcze sprzęgłowe to elementy odpowiadające za przenoszenie mocy silnika na tylne koło. Są narażone na bardzo duże tarcie oraz działanie wysokich temperatur. Wymagają również odpowiedniego, precyzyjnego montażu i konfiguracji z innymi elementami sprzęgła czy silnika.

W obecnie produkowanych motocyklach można znaleźć różne rodzaje tarcz sprzęgłowych. W części z nich wykorzystuje się sprzęgła suche, składające się z jednego lub dwóch egzemplarzy. Dotyczy to jednak tylko niektórych modeli BMW oraz Ducati, co doskonale pokazuje, że to rozwiązanie nie jest zbyt często spotykane.

Dużo częściej producenci jednośladów stosują wielotarczowe sprzęgło mokre. Zapewnia lepsze osiągi i jest bardziej odporne na tarcie. Jego konstrukcja składa się z naprzemiennie ułożonych tarcz: ciernych oraz ślizgowych. Praca bez ingerencji motocyklisty polega na dociskaniu ich do siebie przy pomocy specjalnego docisku oraz sprężyn. Wiąże się to więc z działaniem dużej siły dociskowej, która powoduje, że tarcze szybciej ulegają eksploatacji.

W przypadku, gdy motocyklista wymusza na docisk większą siłę, niż są w stanie wytrzymać sprężyny, tarcze sprzęgła rozłączają się. Powstaje wtedy między nimi luz, który umożliwia odłączenie zestawów tarcz ciernych oraz ślizgowych.

Na bardzo podobnej zasadzie działa praca pojedynczego egzemplarza. W tym przypadku jedna duża tarcza jest dociskana przez sprężyny do koła zamachowego, które następnie przekazuje moc do tylnego koła.

Tarcze sprzęgłowe — kiedy je wymienić?

Zarówno w przypadku sprzęgła wielotarczowego, jak i jednotarczowego, kierowca motocykla może spotkać się z tymi samymi problemami. W wyniku docisku tarcz pracujących z bardzo dużą prędkością, dochodzi między nimi do kontaktu, czego rezultatem jest zjawisko ścierania warstwy ciernej. Może to prowadzić do uszkodzenia tarczy i zmniejszenia siły dociskowej. Ponadto w trakcie pracy sprzęgła powstaje bardzo wysoka temperatura, która dodatkowo uszkadza tarcze sprzęgłowe.

Najbardziej szkodliwe dla tego typu elementów jest jednak tarcie, które sprawia, że zużywają się i wymagają wymiany. W ofercie naszego sklepu można znaleźć tarcze sprzęgłowe do motocykli, wytrzymujące trudne warunki. Dzięki temu konieczność zakupu nowych nie następuje tak częsta, a motocyklista może zaoszczędzić czas oraz środki niezbędne na ich wymianę.

Dużo niedoświadczonych motocyklistów ma problem z rozpoznaniem momentu, kiedy tarcze sprzęgłowe wymagają wymiany. Pierwsze objawy wyglądają zawsze tak samo. Obroty silnika rosną, jednak w ślad za tym nie idzie odpowiednie przyspieszenie. Początkowo dosyć trudno jest wyczuć ten moment. Jednak z czasem, w miarę zużywania się tego elementu osiągana przez motocykl prędkość będzie malała mimo wysokich obrotów. Wtedy konieczna może okazać się wizyta w warsztacie i zakup nowej tarczy sprzęgłowej.

Tarcze sprzęgłowe do motocykli — montaż

W przypadku wymiany tarcz sprzęgłowych bardzo dużą rolę odgrywa poprawny i precyzyjny montaż. To od niego zależy, czy docisk konkretnych tarcz równomiernie się rozkłada. Źle zamontowana tarcza sprzęgła może skutkować nierównomiernym dociskiem oraz odkształceniem zamontowanego elementu. Wszystko to może skutkować nawet trwałym uszkodzeniem sprzęgła, którego naprawa często okazuje się bardzo kosztowna.

Głównym powodem odkształcania się tarcz może być bardzo wysoka temperatura, której skutkiem jest zwykle nierównomiernie rozłożony docisk. W przypadku, gdy motocyklista nie jest pewien, czy poradzi sobie samodzielnie z wymianą, warto udać się do zaufanego warsztatu. Dzięki temu można uniknąć błędów montażowych, a tym samym dalszej, kosztownej naprawy.

Tarcze sprzęgłowe — dlaczego warto postawić na nasze produkty?

W naszej ofercie dostępne są tarcze sprzęgłowe do wielu najpopularniejszych modeli motocykli. Można u nas znaleźć produkty pochodzące wyłącznie od renomowanych oraz sprawdzonych producentów, takich jak Lucas, EBC czy TRW. Wśród oferowanego przez nas asortymentu znajdują się tarcze do sprzęgieł jednotarczowych, jak i wielotarczowych.

Nasz sklep został wybrany już przez wielu klientów, którzy chętnie do nas wracają. Opinie użytkowników skupiają się głównie na wysokiej jakości proponowanych produktów oraz bardzo szerokim asortymencie. Innym czynnikiem, na który zwracają uwagę klienci, są ceny. Prezentują się bardzo korzystnie i idą w parze z wysoką jakością oferowanych przez nas tarcz sprzęgłowych.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć